2018-2019 Faculty Initiated Committees



Advisory Committee to INDS Committee
Civic Engagement Workgroup
Contingent Faculty Committee
Ethnic Studies Committee
Honors Review Board Committee
Global Studies: The Office of Study/Travel Committee
Women's Studies Committee
World Languages Advisory Committee
 

 

1. Advisory Committee to INDS. (6 including Chair)      

  1. Jeffrey Bell (Science)
  2. Jeff Kolnick (Social Science)
  3. Sharon Kabes (Education)
  4. Steve Pacheco (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)
  5. Vacant
  6. Vacant

_____________________________________________________________________Top of Page

 2. Civic Engagement Workgroup    

  1. Kris Cleveland (Science)
  2. Sheila Tabaka (Fine Arts & Communication)
  3. Christine Olson (Social Sciences)
  4. Scott Olson (Social Sciences)

_____________________________________________________________________Top of Page

3. Contingent Faculty Committee Co-Chair: Julie Walker (Fine Arts & Communication) Ry Marcattilio McCracken (Social Science)

      1. Kristi Wiese (Education)     
_____________________________________________________________________Top of Page

4. Ethnic Studies Committee. (6 including Chair)      

  1. Kristin Kovar (Agriculture, Culinology, & Hospitality Management)
  2. Jeff Kolnick (Social Science)
  3. Ruthe Thompson (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)
  4. Vacant
  5. Vacant
  6. Vacant

_____________________________________________________________________ Top of Page

5. Honors Review Board Committee. (6 members including chair)      

  1. Stephen Kingsbury (Fine Arts & Communication)
  2. Jay Brown (Science)
  3. Judy Wilson (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)
  4. Maria Kingsbury (McFarland Library Services)
  5. Rhonda Bonnstetter (Education)
  6. Marilyn Strate (Education)

_____________________________________________________________________ Top of Page

6. Global Studies: The Office of Study/Travel Committee. (6 members including chair) Chair: Alma Hale (Fine Arts & Communications)      

  1. Yumi Lim (Agriculture, Culinology, & Hospitality Management)
  2. Sonya Vierstraete (Education)
  3. Michael Albright (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)
  4. Kathy Schaefer (Management & Marketing)
  5. Steve Pacheco (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)
  6. Sang Jung (Agriculture, Culinology, & Hospitality Management)
  7. Alyssa Anderson (Science)

_____________________________________________________________________ Top of Page

7. Women's Studies Committee. (6 members including chair) Chair: Maureen Sander-Staudt (English, Humanities, Philosophy, Spanish)     

  1. Pat Brace (Fine Arts & Communication)
  2. Judy Wilson (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)
  3. Michael Albright (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)
  4. Vicky Brockman (Social Science)
  5. Maria Kingsbury (McFarland Library Services)
  6. Ruthe Thompson (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)

_____________________________________________________________________ Top of Page

8. World Languages Advisory Committee      

  1. Michael Albright (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)
  2. Jeff Kolnick (Social Science)
  3. Eric Doise (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)
  4. Jose Losada-Montero (English, Philosophy, Spanish, & Humanities)
  5. Tom Williford (Social Sciences)
  6. Sharon Kabes (Education)

_____________________________________________________________________ Top of Page

 

Last Modified: 9/13/18 10:01 AM