Teacher Loan Forgiveness

The Teacher Loan Forgiveness Program provided through the U.S. Department of Education is designed to assist individuals who have entered and continue their career in the teaching profession.

Under this program, individuals who teach full-time for five complete and consecutive academic years in certain elementary and secondary schools and educational service agencies that serve low-income families, and meet other qualifications, may be eligible for loan forgiveness.

The program can help forgive up to a combined total of $17,500 on Direct Subsidized and Unsubsidized Loans and Subsidized and Unsubsidized Federal Stafford Loans.

The following are schools and educational programs which have previously qualified for the Teacher Loan Forgiveness Program by County:

Aitkin, Anoka, Becker, Beltrami, Benton, Big Stone, Blue Earth, Brown, Carlton, Cass, Chisago, Clay, Cook, Crow Wing, Dakota, Dodge, Fillmore, Goodhue, Grant, Hennepin, Houston, Isanti, Itasca, Jackson, Kanabec, Kandiyohi, Koochiching, Lac qui Parle, Lake, Lake of the Woods, Le Sueur, Lincoln, Lyon, Mahnomen, Martin, McLeod, Meeker, Mille Lacs, Morrison, Mower, Nicollet, Norman, Olmsted,

Otter Tail-Yellow Medicine


Aitkin: “Lakes and Pines C.A.C, Inc. Head Start”, Aitken Alternative Learning Program, Aitkin Secondary School, Hill City Elementary, Hill City Middle School, Hill City Senior High, McGregor Area Learning Program, McGregor Elementary, McGregor Secondary, Minisinaakwaang Leadership Academy, Rippleside Elementary

Anoka: Achieve, Adams Elementary, Alexandria House Women’s Shelter, Anoka County CAP Head Start, Anoka Middle School for the Arts, Anoka-Hennepin Specialty Program, CALC Transition, Centennial Area Learning Center, Columbia Academy, Columbia Heights Senior High, Compass On-Line, Compass-Bell Center, Coon Rapids High School, Coon Rapids Middle School, Crossroads School and Voc. Center, Crossroads-Night, East Bethel Community School, Eisenhower Elementary, Elementary Alp at Oneka, Franklin Elementary, Fridley Middle, Fridley Middle Area Learning Center, Fridley Moore Lake Area Learning Center, Fridley Senior High, Global Academy, Golden Lake Elementary, Hamilton Elementary, Hoover Elementary, Immaculate Conception, Jefferson Elementary, Learning Alternatives Community School, Lincoln Elementary, Madison Elementary, Metro Heights Academy, Mississippi Elementary, MN Correctional Facility-Lino Lakes, Morris Bye Elementary, North Park Elementary, Northdale Middle, Northwest Passage High School, Paladin Academy, Park Terrace El., Pines School-ACS, Pine School Day Program, Prodeo Academy, River Trail Learning Center at Lo Jacob, Sand Creek Elementary, Spring Lake Park Senior High, St. Francis ALC IS, St. Francis Elementary, St. Francis Middle, Stevenson Elementary, The Willows, Transition 15, Transition Plus, University Elementary, Valley View Elementary, Westwood Intermediate School, Westwood Middle, Wilson Elementary

Becker: Circle of Life, Detroit Lakes Area Learning Center, Detroit Lakes Middle, Detroit Lakes Middle ALC, Detroit Lakes Senior High, Frazee Elementary, Frazee Secondary, Holy Rosary, Lake Park Audubon Secondary, Mahube-Otwa CAP Head Start, Ogema Elementary, Pine Point Elementary, Roosevelt Elementary, Rossman Elementary, White Earth Reservation Tribal Council Head Start

Beltrami: Bemidji Area Learning Center, Bemidji Bylaw, Bemidji Middle, Bemidji Senior High, Bemidji Senior Lumberjack ALC, Bi-County CAP Head Start, Blackduck Elementary, Blackduck Secondary, Central Elementary, First City School, Heartland Christian Academy, Horace May Elementary, J.W. Smith Elementary, Kelliher Elementary, Kelliher Secondary, Leech Lake Band of Ojibwe Head Start, Lincoln Elementary, Northern Elementary, Oshki Manidoo Center, Paul Bunyan Center, Ponemah Elementary, Red Lake 6th Grade Center, Red Lake Alternative Learning, Red Lake Early Childhood Center, Red Lake Elementary, Red Lake Juvenile Detention Facility, Red Lake Secondary, Red Lake Tribal Government Head Start, Schoolcraft Learning Community Charter, Solway Elementary, St. Mark’s, St. Mary’s Mission, Treknorth High School, Voyageurs Expeditionary Middle School, Voyageurs Expeditionary School

Benton: “Reach-Up, Inc. Head Start”, Central MN ALC-Sauk Rapids, Foley Elementary, Foley Intermediate Elementary, Lincoln Elementary, Mississippi Heights Elementary, Pleasant View Elementary, Rice Elementary, Sauk Rapids-Rice Middle School

Big Stone: Clinton-Graceville-Beardsley Elementary, Clinton-Graceville-Beardsley Senior High, Knoll Elementary, Lismore Colony Elementary, Ortonville Secondary, Prairie Five CAC Inc. Head Start

Blue Earth: Central Freedom School, Central High Area Learning Center, Eagle Lake Elementary, Franklin Elementary, Futures Program, Immanuel Lutheran, Jefferson Elementary, Kennedy Elementary, Life Lines Adult Connection, Lake Crystal Wellcome Memorial Elementary, Lake Crystal Wellcome Memorial Secondary, Mankato Area Night School, Mankato East Junior High, Mankato East Senior High, Maple River Middle School, Maple River Senior High, Maple River West Elementary, Minnesota Valley Action Council Head Start, Riverbend Academy, Roosevelt Elementary, Rosa Parks Elementary School, Washington Elementary

Brown:Comfrey Elementary, Comfrey Secondary, Imprints Program Jefferson Elementary, Minnesota Valley Action Council Head Start, River Bend Area Learning Center, Sleepy Eye Elementary, Sleepy Eye Secondary, Springfield Elementary, Springfield Secondary, St. Raphael, Team Program, Washington Elementary

Carlton: “Lakes and Pines C.A.C. Inc, Head Start”, Barnum Elementary, Barnum Secondary, Churchill Elementary, Cloquet Area Alt. Ed Program, Cloquet Middle, Cloquet Senior, Cromwell-Wright Elementary, Cromwell-Wright Secondary, Fond Du Lac Ojibwe School, Fond Du Lac Ojibwe Reservation Head Start, Mash-Ka-Wisen, MCF-Moose Lake/Willow River, Moose Lake Elementary, Moose Lake Secondary, South Terrace Elementary, Washington Elementary, Wrenshall Elementary, Wrenshall Secondary
Carver: 112 ALC Middle School, Chaska Elementary, Integrated Arts Academy, La Academia, Scott-Carver-Dakota CAP Inc. Head Start, St. Bernard, Transitions 110, Waconia Alternative Learning Center, Waconia Area Learning Center SS/AS, Watertown-Mayer-Primary School

Cass: Bi-County CAP Head Start, Bug-O-Nay-Ge-Shig, Cass Lake-Bena Area Learning Center, Cass Lake-Bena Elementary, Cass Lake-Bena Middle School, Cass Lake-Bena Secondary, Immanuel Lutheran School, Leech Lake Band of Ojibwe Head Start, Little Sand, Northland Secondary, Pillager Area Charter School, Pillager Elementary, Pillager Secondary, Pine River-Backus Area Learning Center, Pine River-Backus Elementary, Pine River-Backus High School, Remer Elementary, W.H.A. Elementary, Walker-Hackensack-Akeley Secondary
Chippewa: Belview Learning Center, M.A.C.C.R.A.Y. Area Learning Program, M.A.C.C.R.A.Y. Senior High, M.A.C.C.R.A.Y. West Elementary, MN River Valley ALC-Seatbased, Montevideo Middle, Montevideo Senior High, Prairie Five CAC Inc. Head Start, Ramsey Elementary, Sanford Education Center

Chisago: “Lakes and Pines C.A.C. Inc, Head Start”, Brooker Learning Center, C.E. Jacobson Elementary, Chisago Lakes HS Alt Learning Program, Level 4 Program Pathways to Change, North Branch Middle, Rush City Secondary, Sunrise River Elementary, Taylors Falls Elementary, Trio Wolf Creek Distance Learning

Clay: Clay County Outreach Center, Dilworth Elementary, Ellen Hopkins Elementary, Horizon Middle School, Intensive Interagency Program, Lakes and Prairies Community Action Head Start, Lakes Country Youth Education Services, Probstfield Elementary, R. Asp Elementary, RR Area Learning Center, S.G. Reinertsen Elementary, Ulen-Hitterdal Elementary, Ulen-Hitterdal Secondary, West Central Juvenile Center
Clearwater: Bagley Elementary, Bagley Secondary, Clearbrook-Gonvick Elementary, Clearbrook-Gonvick Secondary, Inter-County Community Council Head Start, Red Lake Tribal Government Head Start, White Earth Reservation Tribal Council Head Start

Cook: Arrowhead Economic Opportunity Head Start, Birch Grove Community School, Cook County Middle, Cook County Senior High, Grand Portage Reservation Tribal Council Head Start, Great Expectations, Oshki Ogimaag Charter School, Sawtooth Mountain Elementary
Cottonwood: Mountain Lake Elementary, Mountain Lake Secondary, Red Rock Central Elementary, Red Rock Ridge Area Learning Center, Red Rock Ridge Learning Center, Red Rock Ridge Setting IV, Westbrook-Walnut Grove Secondary, Western Community Action Head Start, Windom Middle, Windom Senior High, Winfair Elementary

Crow Wing: Brainerd Senior High, Crosby-Ironton Secondary, Crosslake Community Charter School, Cuyuna Range Elementary, Discovery Woods Montessori School, Eagle View Elementary, Forestview Middle, Garfield Elementary, Harrison Elementary, ISD 181 Learning Center, Lincoln Education Center, Lowell Elementary, Middle Level Alternative Program, Nisswa Elementary, Pequot Lakes Middle, Riverside Elementary, Tri-County Community Action Inc. Head Start

Dakota: 917 D/Hoh Gideon Pond Elementary, 917 Intra-Dakota Educational Alt, 917 Sun, Academic Arts High School, Apple Valley Senior High, Bes Transition Program, Black Hawk Middle, Burnsville Alternative High School, Burnsville Area Learning Center, Burnsville Senior High, Burnsville Senior High Extended Day/Year, Cedar Parks Elementary, Comm of Saints Regional Catholic School, Cooperative Area Learning Program, Dakota City Alternative Learning Center, Dakota Ridge School, Echo Park Elementary, EDOP Dcals Extended Day, Edward Neill Elementary, Farmington Elementary, Friendly Hills Middle, Garlough Environmental Magnet, Gideon Pond Elementary, Greenleaf Elementary, Harbor Educational Program, Hastings Alternative Center, Henry Sibley High School, Heritage E-Stem Magnet School, Hilltop Elementary, Inver Grove Heights Middle, Kaposia Education Center Elementary, Kennedy Elementary, Lakeville Area Learning Center, Lincoln Center Elementary, Link12 Lakeville, Metcalf Junior High, Moreland Art/Health Science Magnet, Nicollet Junior High, Oak Ridge Elementary, Options, Parkview Elementary, Pilot Knob Stem Magnet School, Pine Bend Elementary, Rahn Elementary, Rahncliff Abe Diploma Program, Rosemount Area Learning Center, S St. Paul Community Learning Center, Salem Hills Elementary, Scott-Carver-Dakota CAP Inc. Head Start, Simley Alternative Program, Simley Senior High, Sioux Trail Elementary, Sky Oaks Elementary, South St. Paul Secondary, Step Academy Charter School, Tea, Transition Plus, Valley Middle, Vista View Elementary, West Heights Alternative Learning Center, Westview Elementary, William Byrne Elementary

Dodge: Semcac, Inc. Head Start, Haven School, Hayfield Elementary, Triton Elementary, Triton High School, Triton Middle School
Douglas: Brandon Elementary, Brandon-Evansville High School, Brandon-Evansville Middle School, Carlos Elementary, Discovery Junior High, Evansville Elementary, Miltona Elementary, Osakis Elementary, Osakis Secondary, Runestone Regional Learning Center, St. Agnes School, Voyager Elementary, West Central Area S. Elementary, West Central MN Community Action Inc. Head Start, Woodland Elementary School
Faribault: Blue Earth Area Middle, Blue Earth Area Senior High, Blue Earth Elementary, Magic, Maple River East Elementary, Minnesota Valley Action Council Head Start, Southern Plains Area Learning Center, United South Central Elementary, United South Central High School, Winnebago, Winnebago Elementary

Fillmore: Semcac, Inc. Head Start, Fillmore Central Elementary, Fillmore Central Senior High, Kingsland Elementary, Kingsland Middle, Kingsland Senior High, Lanesboro Secondary, Mabel-Canton Secondary, Mabel-Canton Secondary, Root River Program, Rushford-Peterson Elementary, Rushford-Peterson Middle
Freeborn: Albert Lea Area Learning Center, Albert Lea Senior High, Alden-Conger Elementary, Alden-Conger Secondary, Child Care Resource and Referral Head Start, Glenville Emmons Elementary, Halverson Elementary, Hawthorne Elementary, Hayward Group Home, Lakeview Elementary, Sibley Elementary, Southwest Middle, St. Theodore’s Elementary

Goodhue: MCF-Redwing, Maginnis High School, Burnside Elementary, Cannon Falls ALC High School, Kenyon-Wanamingo Middle, Pathways Program, Reach Program, Sunnyside Elementary, Three Rivers Community Action Inc. Head Start, Tower View Alternative High School, Twin Bluff Middle School

Grant: Ashby Elementary, Ashby Secondary, Herman Elementary, Herman Secondary, West Central Area 5-6 Elementary, West Central Area North Elementary, West Central Area Secondary, West Central MN Community Action Inc. Head Start

Hennepin: 271 Metro South ABE, 277 Westonka Area Learning Academy, 286 BCALC-Brooklyn Center Academy, Achieve, Adelante College Preparatory Academy, Alternative Learning Center Independent Study, Alternative Learning Center Middle Year, ALC Richfield-HS-IS, ALC Senior High, Alice Smith Elementary, American Indian OIC, Andersen Community, Anishinabe Academy, Anthony Middle School, Anwatin Middle Com and Spanish D I, Aquila Elementary, ARC4H Academy, Ascension Catholic School, Augsburg Fairview Academy, Aurora Charter School, Aurora Middle School, Bancroft Elementary, Beacon, Best Academny, Bethune Elementary, Birch Grove School for the Arts, Blessed Trinity-Nicollet Campus, Blessed Trinity-Penn Campus, Bloomington Transition Center, Bright Water Elementary, Broadway Arts and Technology, Brooklyn Center Secondary, Brooklyn Junior High, Bryn Mawr Elementary, Cedar Riverside Community School, Centennial Elementary, Center School, Central Middle Alternative, Champlin Park High School, CIP, Community Campus, Crest View Elementary, Cristo Rey Jesuit High School, Crossroads-West Campus, Dowling Elementary, Downtown Campus, Earle Brown Elementary, Edinbrook Elementary, Edison Senior High, Eisenhower Elementary, El Colegio Charter School, Elm Creek Elementary, Emerson Elementary, Epsilon, Evergreen Park Elementary, Excell Academy Charter, Explore, Fair Oaks Elementary, Fair School Crystal, Fair School Downtown, Focus, Folwell Arts Magnet, Forest Elementary, Forest Hills Elementary, Fraser Academy, Friendship Academy of Fine Arts Charter, Future Leaders Learning, Gaia Democratic School, Garden City Elementary, Gatewood Elementary, Green Central Park Elementary, Hall International, Harrison Education Center, Harvest Preparatory School, Headway Academy, Hennepin Elementary, Hennepin Gateway to College, Henry Senior High, Heritage Science and Technology, Hiawatha Elementary, Hiawatha Leadership Academy-Morris PK, Hiawatha Leadership Academy-Northrop, Highview ALC, Highview Independent Study, Hmong International Academy, Hope Academy, Hopkins North Junior High, Hopkins Senior High, Hopkins West Junior High, Howe Elementary, Indian Mounds Elementary, Insight School of Minnesota, Intersect, Invest High School, Invest Transition, Is the Alternative Program, Jackson Middle, Jefferson Elementary, Jenny Lind Elementary, Kennedy Senior High, Kenny Elementary, Kipp Minnesota Charter School, L.H. Tanglen Elementary, Lakeview Elementary, Leadership Academy, Learning for Leadership Charter, Lincoln International School, Lake Nokomis Comm-Keewaydin Campus, Lake Nokomis Comm-Wenonah Campus, Loring Elementary, Loring-Nicollet High, Loveworks Academy for Arts, Lucy Laney at Cleveland Park Elementary, Lyndale Elementary, Marcy Open Elementary, Mastery School, Meadow Lake Elementary, Menlo Park Academy, MERC, Metro Schools Charter, Minneapolis Academy Charter School, Minneapolis College Prep, Minnesota Transitions ALP, Minnesota Transitions Charter Elem, Minnesota Transitions Middle, MN International Middle Charter, MN Teen Challenge Academy, Monroe Elementary, MPS D/HH, MPS Metro C, MPS Metro HA, MPS Metro SJ, MTS High School, MTS Pease Academy, Nasha Shkola Charter School, Nena-North Education Center Alternative, Neill Elementary, Nellie Stone Johnson Elementary, New City School, New Millennium Academy Charter School, New Visions Charter School, Noble Academy, Noble Elementary, Normandale Hills Elementary, North Academy Arts/Communication, North Senior High, North View IBWorld School, Northeast Middle, Northport Elementary, Northrop Elementary, Oak Grove Elementary, Oak Grove Middle, Oak View Elementary, Odyssey Academy, Olson Elementary, Olson Middle, Omegon, Options Mid/Elem EBD, Osseo Junior High, Osseo Secondary Transition Center, Osseo Senior High, Palmer Lake Elementary, Parents in Community Action Head Start, Park Brook Elementary, Park Center IB World School, Peter Hobart Elementary, Pierre Bottineau, Pilgrim Lutheran, Pillsbury Elementary, Plymouth Middle, Plymouth Youth Center, Pope John Paul II Catholic School, Poplar Bridge Elementary, Prairie Care Resident Care-IHP, Prairie Seeks Academy, Pratt Elementary, Ramsey Middle, Rice Lake Elementary, Richfield Career Education Program, Richfield Dual Language School, Richfield Middle, Richfield Senior High, Richfield Stem School, Risen Christ, River Bend Educational Center, Robbinsdale Armstrong Senior High, Robbinsdale Cooper Senior High, Robbinsdale Middle, Robbinsdale Transition Center, Roosevelt Senior High, Sabathani Campus, Sage, Sage Academy Charter School, Sanford Middle, School of Engineering Arts at Olson, Secondary Special Education, Seward Elementary, Sheridan Elementary, Sheridan Hills Elementary, Sojourner Truth Academy, Sonnesyn Elementary, South Alternative Center, South Senior High, Southside Family Charter School, Southwest Senior High, Span, Span High, St. Alphonsus, St. Helena Catholic School, St. Louis Park Middle School, St. Louis Park Senior High, Stadium View, Stonebridge Community School, Strive Transition, Sullivan Elementary, Sun, Sun Transition, Susan Lindgren Elementary, Tatanka Academy, The Alternative Program, The Emerging Little Linguists Academy, Torah Academy, Transition Plus Services, Trinity First Lutheran School, Twin Cities International Elementary, Ubah Medical Academy Charter School, Unity Campus, Upper Mississippi High Academy, Urban League Academy High, Valley View Elementary, Valley View Middle, Venture, Venture Academy, Virtual High School, VOA Opportunity HS, VOA Phoenix-Salt HS, Waite Park Elementary, Washburn Senior High, Watershed High School, Wellstone International High School, West Academy, West Education Center Alternative, West High School, Westwood Elementary, Whittier International, Windom School, Woodson Institute for Excellence Charter, Zanewood Community School

Houston: Semcac, Inc. Head Start, Bluff Country Learning Center, Caledonia Elementary, Houston Elementary, Minnesota Virtual Academy, Spring Grove Elementary, Spring Grove Secondary, St. Peter, Summit Learning Program, Win Program
Hubbard: Century Middle School, Headwaters Education Learning Program, Laporte Elementary, Laporte Secondary, Mahube-Otwa Cap Head Start, Nevis Elementary, Nevis Secondary, Park Rapids Area Century Elementary, Park Rapids Area Century Middle, Park Rapids Senior High

Isanti: Lake and Pines C.A.C. Inc. Head Start, Braham Area Secondary, Braham Elementary, Calvary Baptist Academy, Cambridge ALC West, Cambridge Intermediate School, Cambridge Middle School, Cambridge Primary School, Cambridge-Isanti High School, Isanti Intermediate School, Isanti Middle School, Isanti Primary School, Minnesota Center, MN Specialty Health Sys-Cambridge, Moving Forward, Oak Land ALC West, School for All Seasons, St. Francis ALC

Itasca: Bigfork Elementary, Bigfork Secondary, Cohasset Elementary, Deer River Secondary, Forest Lake Elementary, Grand Rapids Area Learning Center, Grand Rapids Senior High, Greenway Middle, Greenway Senior High, Itaskin Education Center, Keewatin Elementary, King Elementary, Kootasca Community Start, Leech Lake Band of Ojibwe Head Start, Middle Area Learning Center, Murphy Elementary, Nashwauk Secondary, Nashwauk-Keewatin ALP, Northern Lights Community School, Robert J. Elkington Middle School, Southwest Elementary, Thistledew: Alice O’Brien School, Thistledew: Wilderness Endeavors, Vandyke Elementary

Jackson: Heron Lake-Okabena Elementary, Jackson County Central Middle, Pleasantview Elementary, Riverside Elementary, Western Community Action Head Start

Kanabec: Lakes and Pines C.A.C. Inc. Head Start, Fairview Elementary, Mora Alternative Learning Center, Mora Middle Level ALC, Mora Secondary, Ogilvie Elementary, Ogilvie Secondary, Trailview Elementary

Kandiyohi: A.C.G.C. Elementary, Gemini Learning Center, Heartland Community Action Inc. Head Start, Kennedy Elementary, Lake Park School, Lakeview School, M.A.C.C.R.A.Y. East Elementary, North Central Learning Center, Prairie Lakes Education Center, Prairie Woods Elementary, Roosevelt Elementary, Willmar Area Learning Center, Willmar Middle School, Willmar Senior High
Kittson: Karlstad Elementary, Kittson Central Elementary, Lancaster Elementary, Lancaster Secondary, Northwest Community Action Inc. Head Start, Tri-County Secondary

Koochiching: Falls Elementary, Indus Elementary, Indus Secondary, Kootasca Community Head Start, Littlefork-Big Falls Elementary, Littlefork-Big Falls Secondary, Northome Elementary, Northome Secondary

Lac qui Parle: Dawon-Boyd Secondary, Lac qui Parle Valley Middle School, Lac qui Parle Valley Secondary, Madison-Marietta-Naussau Elementary, Prairie Five CAC Inc. Head Start, Stevens Elementary

Lake: Arrowhead Economic Opportunity Head Start, Kelley Secondary, Minnehaha Elementary, William Kelley Elementary

Lake of the Woods: Lake of the Woods Elementary, Lake of the Woods Secondary, Northwest Community Action Inc. Head Start

Le Sueur: Area Adult Learning Cooperative, Cleveland Elementary, Edvisions Off Campus School, Holy Redeemer, Le Center Pre K-8, Le Sueur-Henderson High School, LSH Middle School Alternative Program, Minnesota Valley Action Council Head Start, Montgomery Pre K-8, Park Elementary, Waterville Elementary, Ziebarth Alternative Learning Center

Lincoln: Hendricks Elementary, Hendricks Secondary, Lake Benton Elementary, Lincoln HI Elementary-Ivanhoe, Lincoln Secondary, RTR High School, Western Community Action Head Start

Lyon: Belview Learning Center Bridges, Lakeview Elementary, Lakeview Secondary, Lynd Elementary, Marshall Middle School, MEC Learning Alternatives, Minneota Elementary, Park Side Elementary, RTR Middle School, Tracy Elementary, Tracy Secondary, West Side Elementary, Western Community Action Head Start

Mahnomen: Mahnomen Area Learning Center, Mahnomen Elementary, Mahnomen Secondary, Naytahwaush Community School, St. Michael, Waubun Area Learning Program, Waubun Elementary, Waubun Secondary, White Earth Reservation Tribal Council Head Start
Marshall: Argyle Elementary, Greenbush-Middle River Junior High, Grygla Elementary, Grygla Secondary, Marshall County Central High, Middle River Elementary, Newfolden Elementary, St. Paul Lutheran School, Stephen Senior High, Viking Elementary, Warren Elementary, Warren-Alvarado-Oslo Secondary

Martin: Fairmont Elementary, Fairmont Jr./Sr. High School, Granada Huntley East Chain Elementary, Granada Huntley Chain Secondary, Martin County West Senior High, Minnesota Valley Action Council Head Start, Positive Approach to Learning, Sherburn Elementary, Southern Plains Bridges, St. Paul’s Lutheran, Trimont Elemetnary, Truman Elementary, Truman Secondary

McLeod: Baker Elementary, Cornerstone, Crow River Area Learning Center, Heartland Community Action Inc. Head Start, Hutchinson Middle School ALC, Hutchinson Park Elementary, Hutchinson West Elementary, Lakeside Elementary, Lester Prairie Secondary, Lincoln Junior High, New Century Academy, New Discoveries Montessori Academy, St. Pius X, Winsted Elementary

Meeker: A.C.G.C. Secondary, A.C.G.C. Elementary, Dassel Elementary, Eden Valley Secondary, Foundations Alternative Program, Heartland Community Action Inc. Head Start, Lake Ripley Elementary, Litchfield Middle, Wagner Elementary, Watkins Elementary

Mille Lacs: Lakes and Pine CAC Inc. Head Start, Isle Area Learning Center, Isle Elementary, Isle Secondary, Kokesh Area Learning Center, Mid-State North, Milaca Area Learning Center, Milaca Elementary, Milaca Secondary High, Mille Lacs Academy, Mille Lacs Band of Ojibwe Head Start, Nay-Ah-Shing, North Elementary, Onamia Elementary, Onamia Secondary, Rum River North-South, South Elementary

Morrison: Community Middle, Healy Secondary, Knight Elementary, Lincoln Elementary, Lindbergh Elementary, Little Falls Continuing Education, Little Falls Continuing Education, Little Falls Senior High, Mid State Ed Dis Steps Trans. Program, Molly Creek Area Learning Center, Morrison County Learning Center, Motley Elementary, Motley-Staples Middle, Pioneer Elementary, Royalton High School, Royalton Middle School, Swanville Elementary, Tri-County Community Action Inc. Head Start, Upsala Elementary, Upsala Secondary

Mower: Semcac. Inc. Head Start, Austin Area Learning Center, Austin Catholic Elementary School, Austin Senior High, Banfield Elementary, Brownsdale Elementary, Ellis Middle, Grand Meadow Middle, Horizon Program, I.J. Holton Intermediate School, Leroy Elementary, Lyle Elementary, Lyle Secondary, Neveln Elementary, Southgate Elementary, Southland Elementary, Sumner Elementary, Woodson Kindergarten Center
Murray: Chandler Christian School, Fulda Elementary, Fulda Secondary, Murray County Central Elementary, Murray County Central Secondary, St. Paul’s Lutheran

Nicollet: Garfield Elementary, Hoffman Learning Center, Lafayette Public Charter School, Minnesota Valley Action Council Head Start, Minnesota Valley School, Monroe Elementary, North Intermediate Elementary, Rock Bend HS ALC, South Elementary, St. Peter Middle, Starland Elementary
Nobles: Adrian Elementary, Adrian Middle, Adrian Secondary, Ellsworth Elementary, Ellsworth Secondary, Prairie Elementary, Round Lake-Brewster Elementary, Round Lake-Brewster Secondary, St. Mary’s, West Academy, Worthington 518 Virtual Instruct, Worthington ALC Night, Worthington Area Learning Center, Worthington Middle, Worthington Senior High

Norman: Ada Elementary, Ada-Borup Secondary, Norman County West Elementary, Norman County West Secondary, Norman County East Elementary, Norman County East Secondary, Tri-Valley Opportunity Council Inc. Head Start

Olmsted: Bamber Valley Elementary, Care and Treatment JDC.Von Wald, Central Elementary, Child Care Resource and Referral Head Start, Elton Hills Elementary, ESC Area Learning Center, Franklin Elementary, Gage Elementary, Hawthorne Diploma Program, Jefferson Elementary, John Adams Middle, John Marshall Senior High, Kellogg Middle, Longfellow Choice Elementary, Pinewood Elementary, Riverside Central Elementary, Rochester Alternative Learning Center, Rochester Area Learning Center, Rochester Math and Science Academy, Rochester STEM Academy, Rochester Off-Campus Charter High, Rochester Phoenix Academy, Sunset Terrance Elementary, Transition 2 Success, Transition to Adult Program, Transition Learning Center, Valley View Alternative Program, Willow Creek Middle, Zumbro Area Learning Center, Zumbro Ed. District Futures/Choice

Otter Tail-Yellow Medicine 

Otter Tail, Pennington, Pine, Pipestone, Polk, Pope, Ramsey, Red Lake, Redwood, Rice, Scott, St. Louis, Stearns, Steele, Stevens, Swift, Todd, Traverse, Wadena, Watonwan, Wilkin, Winona, Winona, Wright, Yellow Medicine

Otter Tail: Adams Elementary, Battle Lake Elementary, Battle Lake Secondary, Cleveland Elementary, Fergus Falls Area Learning Center, Fergus Falls EC/Elementary Special Ed, Heart of the Lake Elementary, Henning Elementary, Henning Secondary, McKinley Elementary, New York Mills Elementary, Parkers Prairie Elementary, Parkers Prairie Secondary, Pelican Rapids Alternative Center Mid-Level, Pelican Rapids Alternative Learning Center, Perham Area Learning Center, Prairie Wind Middle, St. Paul’s Lutheran, Underwood Elementary, Viking Elementary School, White Pine Academy

Pennington: Challenger Elementary, Franklin Middle, Goodridge Elementary, Goodridge Secondary, Inter-County Community Council Head Start, Northwest Area Learning Center

Pine: Lake and Pines C.A.C. Inc. Head Start, Crossroads Area Learning Center, East Central Elementary, East Central Senior Secondary, Finlayson Elementary, Hinckley-Finlayson Alternative Program, Hinckley-Finlayson Secondary, Pine City Area Learning Center, Pine City Elementary, Pine City Secondary, Vision, Willow River Elementary, Willow River Secondary

Pipestone: Blue Mound Learning Center, Brown Elementary, Edgerton Elementary, Edgerton Secondary, Hill Elementary, Pipestone Middle, Pipestone Senior High, RTR Elementary

Polk: Central Middle, Climax Elementary, Climax Secondary, Crookston Secondary, Fertile-Beltrami Elementary, Fisher Elementary, Fisher Secondary, Fosston Secondary, Highland Elementary, Magelseen Elementary, New Heights Elementary, New Paths Area Learning Center, Northern Lights Academy, Our Savior’s Lutheran, Riverside Christian, South Point Elementary, Tri-Valley Opportunity Council Inc. Head Start, Washington Elementary, Win-E-Mac Elementary, Win-E-Mac Secondary

Pope: Glacial Hills Elementary, Minnewaska Area Elementary, Minneswaska Area Junior High, Minnewaska Middle, Minnewaska Day Treatment Program, Minnewaska Secondary, West Central MN Community Action Inc. Head Start

Ramsey: 622 Alternative Middle/High School, 916 Mahtomedi Academy, A.G.A.P.E. Teen Parent, Academia Cesar Chavez Charter School, Achieve Language Academy, Adams Magnet Elementary, AFSA High School, ALC Creative Arts School, ALC Evening High School, ALP at Capital View Center, American Indian Magnet School, Anna Westin House, Battle Creek Middle, Belair Elementary, Benjamin Mays Magnet, Birch Lake Elementary, Bluesky Charter School, Boys Totum Town, Bridge View Special Education, Brimhall Elementary, Bruce F Vento Elementary, Capitol Hill Magnet, CAPRW Head Start, Career and Life Transition Program, Carver Elementary, Central Lutheran, Central Park Elementary, Central Senior High, Chelsea Heights Elementary, Cherokee Heights Elementary School, Christ’s Household of Faith, City Academy, College Preparatory Elementary, Community of Peace Academy, Community of Peace Academy Secondary, Community School of Excellence, Como Park Elementary, Como Park Senior High, Cornerstone Montessori Elementary, Cowern Elemenetary, Creative Alternatives Program, Creative Arts Secondary School, Crossroads Montessori, Crossroads Science Program, Dayton’s Bluff Elementary, Dugsi Academy, Eastern Heights Elementary Edgerston Elementary, Edgewood Middle School, Elementary ALP at John Glenn, Expo for Excellence Elementary, Face to Face Academy, Fairview Alternative High School, Farnsworth Aerospace Lower, Farnsworth Aerospace Upper, Focus Beyond, Four Season Elementary, Frost Lake Elementary, Galtier Elementary, Gordon Parks High School, Groveland Park Elementary, Guadalupe Alternative Programs, Hamline Elementary School, Harambee Elementary, Harding Senior High, Harmony Learning Center, Hazel Park Preparatory Academy, High School for Recording Arts, Higher Ground Academy, Higher Ground Secondary Academy, Highland Park Elementary, Highland Park Middle, Highland Park Senior High, Highview Middle, Highwood Hills Elementary, Hmong College Prep Academy High School, Hmong College Prep Middle Academy, Home/Hospital Instruction, Hope Community Academy, Humboldt Secondary School, Irondale Senior High, Jackson Prep Elementary, Jennings Experiential High School, Jie Ming Mandarin Immersion Academy, JJ Hill Montessori, John A. Johnson Achievement Plus, John Glenn Middle, Johnson Senior High, Journeys Secondary School, Juvenile Service Center, L’Etoile Du Nord French Immersion, Lakeaires Elementary, Laura Jeffery Academy Charter, Leap High School, Life Prep, Linwood Monroe Arts Plus Lower, Linwood Monroe Arts Plus Upper, Little Canada Elementary, Maplewood Middle, Maxfield Elementary, Metro Deaf School, Mississippi Creative Arts Elementary, Mounds View Adult Basic Ed, Mounds View ALC, Mounds View Bridges Program, MTCS Connection Academy, Murray Middle School, NETS I, NETS II, Nokomis Montessori North Campus, Nokomis Montessori South Campus, North Senior High, Oak Grove Special Education Mid, Oak Grove Senior Special Education, Obama Service Learning Elementary, OGAT, Open World Learning Secondary, Options, Parkway Montessori/Community Middle, Paul and Sheila Wellstone Elementary, Phalen Lake Hmong Studies Magnet, Phoenix Academy, Pinewood El, Project Return, Ramsey Middle School, Richardson Elementary, Rivereast Program, Rivers Edge Academy, Riverview West School of Excellence, Roseville Area Middle, Roseville Area Senior High, Saint Paul Music Academy, Sand Castle Child Care Center, South Campus 916, St. Agnes, St. Jerome, St. John Lutheran School, St. Paul City Middle School, St. Paul City Primary School, St. Peter Claver Catholic School, Sunnyside Elementary, Sunrise Park Middle, The Heights Community School, Transition Program, Transitions Program, Twin Cities Academy, Twin Cities Academy High School, United Hospital Adolescent Program, Urban Academy Charter School, Vadnais Heights Elementary, Valentine Hills Elementary, Washington Tech Secondary Magnet, Weaver Elementary, Webster Elementary, Wels North, West Side Summit Charter, White Bear Area Learning Center, White Bear Lake North Campus ALC, Williams Elementary, Willow Lane Elementary

Red Lake: Inter-County Community Council Head Start, J.A.Hughes Elementary, Red Lake County Central Elementary, Red Lake County Central High School

Redwood: Cedar Mountain Secondary, Le Sueur-Henderson Middle School, Milroy Area Charter School, Milroy Elementary, Milroy Junior High, Red Rock Central Secondary, Redwood Valley Middle, Redwood Valley Senior High, Reede Gray Elementary, St. Anne, St. John’s Lutheran, St. Michael, Wabasso Elementary, Walnut Grove Elementary, Western Community Action Head Start
Renville: BOLD ALC, BOLD Senior High, BOLD-Bird Island Elementary, Buffalo Lake-Hector Elementary, Buffalo Lake-Hector Secondary, Cedar Mountain Elementary, G.F.W. Middle, Heartland Community Action Inc. Head Start, Prairie Lutheran Middle, Renville County West Elementary, Renville County West Senior High

Rice: Bridgewater Elementary, Cannon River Education Center S.U.N., Discovery Public School Faribault, Faribault Area Learning Center, Faribault Middle, Faribault Senior High, Focus, Greenvale Park Elementary, Jefferson Elementary, Lincoln Elementary, MN Academy for the Blind, MN Academy for the Deaf, MN Correctional Facility, Morristown Elementary, Northfield Area Learning Center, Parkside Seventh Day Adventist, Reflections, Roosevelt Elementary, Three Rivers Community Action Inc. Head Start, Waterville-Elysian Morristown Jr.
Rock: Hills Christian, Hills-Beaver Creek Secondary, Luverne Alternative Program, Luverne Elementary, Luverne Middle, Pinnacle Programs
Roseau: Badger Elementary, Badger Secondary, Border Area Learning Center, Greenbush-Middle River Senior High, Northwest Community Action Inc. Head Start, Warroad Elementary, Warroad High School

Scott: Eagle Creek Elementary, Eagle Ridge Junior High, Grainwood Elementary, Hidden Valley Elementary, Jackson Elementary, M.W. Savage Elementary, New Prague ALC, Pearson Sixth Grade Center, Prior Lake-Savage Area ALC, Red Oak Elementary, Scott-Carver-Dakota CAP Inc. Head Start, Shakopee Junior High East, Shakopee Junior High West, Shakopee Senior ALC, Sweeny Elementary, SW Metro Day Treatment, SW Metro ALC, Sw Metro Independent Study, SW Metro JAF, WE Metro Special Education
Sherburne: Reach-Up, Inc. Head Start, Big Lake Middle School, C.O.M.P.A.S.S., Clearview Elementary, Fairview Program, ISD 728 Focus/Journey, Ivan Sand Community High School, Ivan Sand Community Middle, Ivan Sand Transition Program, Lincoln Elementary, MN Correctional Facility-St. Cloud, Parker Elementary, Talahi Community Elementary, Westwood Elementary, Zimmerman Elementary, Zimmerman Middle
Sibley: G.F.W. Elementary, G.F.W. Senior High, Green Isle Community School, Hilltop Elementary, Immanuel Lutheran, Minnesota New Country Elementary, Minnesota Valley Action Council Head Start, Sibley East-Arlington Elementary, Sibley East-Arlington Senior High, Sibley East-Gaylord Junior High, St. Paul’s Lutheran

St. Louis: A.I. Jedlicka Middle School, Arrowhead Juvenile Center, Babbitt Elementary, Bay View Elementary, Bethany Crises Shelter, Bois Forte Reservation Tribal Council Head Start, Cherry Elementary, Cherry Secondary, Chester Creek Academy, Chisholm Elementary, Chisholm Secondary, Denfeld High School, Duluth Area Learning Center, East Range Academy of Tech-Science, Evelth-Gilbert Junior High, Evelth-Gilbert Senior High, Floodwood Alt. Learning Program, Floodwood Elementary, Floodwood Secondary, Franklin Elementary, Greenhaven Elementary, Harbor City International Charter, Hibbing High, Lakeside Academy, Lakewood Elementary, Laura Macarthur Elementary, Lincoln Elementary, Lincoln Park Middle School, Lowell Music Magnet Elementary, Memorial High School, Memorial Middle School, Merritt Creek Academy, Merritt Elementary, Mesabi Academy School, Mesabi Area Learning Center, Mesabi East Elementary, Mesabi East Secondary, Mountain Iron-Buhl Secondary, Myers-Wilkins Elementary, Nelle Shean Elementary, Nett Lake Elementary, North Shore Community School, North Star Academy, North Woods Elementary, North Woods Secondary, Northeast Range Secondary, Northland Learning Center 010, Northland Learning Center 020, Parkview Elementary, Piedmont Elementary, Raleigh Primary, Roosevelt Elementary, South Ridge Elementary, South Ridge Secondary, St. Michael’s Lakeside School, Stowe Elementary, Superior Academy, The Bridge, Tower-Soudan Elementary, Vaughan Elementary, Vermillion Country School, Virginia Secondary, Washington Elementary, Woodland Hills Academy

Stearns: Albany Elementary, Apollo Senior High, Beacon Program W. Central Ed. Dist., Belgrade-Brooten-Elrosa Elementary, Belgrade-Brooten-Elrosa Secondary, Benton-Stearns Ed. District, Benton-Stearns Education Center, City Life, Cold Spring Elementary, Discovery Community Elementary, Eden Valley Elementary, Holdingford Elementary, Holy Cross, Kimball Elementary, Madison Elementary, Melrose Elementary, Melrose Middle, Melrose Secondary, North Junior High, Oak Hill Community Elementary, Paynesville Area High School, Paynesville Elementary, Paynesville Middle, Richmond Elementary, Riverwoods School, Rockville Elementary, Rocori ALC, Sauk Centre Elementary, Sauk Centre Secondary, South Junior High, Special Education Facilities, St. Cloud Area Learning Center, St. Cloud Hospital Programs, St. Johns-St. Andrews, Stride Academy Charter School, Stride Academy Middle School, Technical Senior High, Westwood Elementary

Steele: Semcac Inc. Head Start, Actions Schools, Blooming Prairie Elementary, Lincoln Elementary, Mckinley Elementary, Medford Elementary, NRHEG Elementary, Owatonna ALC, Owatonna ECSE, Owatonna Junior High, Owatonna Senior High, Washington Elementary, Willow Creek Intermediate Elementary, Wilson Elementary

Stevens: Chokio-Alberta Elementary, Chokio-Alberta Secondary, Hancock Elementary, Hancock Secondary, Morris Area Elementary, West Central MN Community Action Inc. Head Start

Swift: Appleton Elementary, Benson Area Learning Center, Heartland Girls Ranch, Kerkhoven Secondary, Murdock Elementary, Northside Elementary, Prairie Five CAC Inc. Head Start

Todd: Bertha Elementary, Bertha Secondary, Browerville Elementary, Browerville Secondary, Christ the King Parochial, Eagle Valley Elementary, Freshwater Ed. Dist. ALC, Long Prairie-Grey Secondary School, Sacred Heart Area School, Staples Elementary, Staples-Motley Senior High, Tri-County Community Action Inc. Head Start

Traverse: Browns Valley Elementary, Browns Valley Middle, Pearson Elementary, West Central MN Community Action Inc. Head Start
Wabasha: Bluff View Elementary, Plainview-Elgin-Millville, River Valley Academy ALC, Sail Program, Three Rivers Community Action Inc. Head Start, Wabasha-Kellogg Elementary

Wadena: Leaf River Academy, Menahga Elementary, Menahga Secondary, Sebeka Elementary, Sebeka Secondary, Verndale Elementary, Verndale Secondary, Wadena-Deer Creek Elementary, Wadena-Deer Creek Senior High, West Central MN Community Action Inc. Head Start
Waseca: Hartley Elementary, Janesville-Waldorf-Pemberton Elementary, Minnesota Valley Action Council Head Start, NRHEG Secondary, Team Academy, Waseca Alternative High, Waseca Intermediate School, Waseca Junior High, Waseca Senior High, WCOC-Day Treatment
Washington: Armstrong Elementary, Castle Elementary, Central Montessori Elementary, Crestview Elementary, Crosswinds Arts and Science School, Eagle Point Elementary, Forest Lake Area Learning Center, Forest Lake Elementary, Forest View Elementary, Hillside Elementary, Lake Elmo Elementary, MCF-Oak Park Heights, MN Correctional Facility-Stillwater, Newport Elementary, Oakdale Elementary, Oltman Middle School, Phase 4, Place, Pullman Elementary, Skyview Community Elementary, Skyview Community Middle, South Washington Alternative HS, St. Croix Valley Area Learning Center, Tartan Senior High, White Bear Transition Plus Program

Watonwan: Butterfield Elementary, Butterfield Secondary, Madelia Elementary, Madelia Secondary, Minnesota Valley Action Council Head Start, St. James Northside Elementary, St. James Secondary, St. Mary, St. Paul’s Lutheran

Wilkin: Breckenridge Elementary, Breckenridge Middle, Breckenridge Senior High, Campbell-Tintah Elementary, Campbell-Tintah Secondary, Lake and Prairies Community Action Head Start, Rothsay Elementary, Rothsay Secondary

Winona: Semcac Inc, Head Start, Bluffview Montessori, Goodview Elementary, Jefferson Elementary, Lewiston-Altura Elementary, Lewiston-Alture Intermediate, Lewiston-Altura Secondary, Madison Elementary, Riverway Learning Community Charter, Riverway Secondary, St. Charles Elementary, St. Martin’s Lutheran, Washington-Kosciusko Elementary, Winona Area Learning Center, Winona Middle

Wright: Annandale Elementary, Cokato Elementary, Cornerstones Program, Dassel-Cokato Alternative Center, Dassel-Cokato Middle, Eastern Wright Program, HLWW Alternative Learning Program, Howard Lake Middle, Humphrey Elementary, Journeys Alternative Program, Knights Academy, Monticello Alternative Program, Montrose Elementary, Page Academy, Parkside Elementary, Phoenix Learning Center, Pinewood Elementary, Prairie House School, Pride Transitions, Step TD Program, Tatanka Elementary, Trek Program, Village Ranch Alternative Program, Westside Alternative Program, Wings Alternative Program, Wright Technical Center ALC, Wright County Community Head Start

Yellow Medicine: Bert Raney Elementary, Canby Elementary, Canby Secondary, Clarkfield Charter School, E.C.H.O. Charter School, Prairie Five CAC Inc. Head Start, St. Peter, Yellow Medicine East High School, Yellow Medicine East Middle School

LIST SUBJECT TO CHANGE

Last Modified: 4/20/17 3:54 PM